Історія академічного веслування починається від часів Римської мперії, де регулярно відбувалися перегони на багатомісних весельних човнах. У 17–18 ст. веслувальний спорт набуває особливої популярності, у багатьох країнах Європи з’являються веслувальні клуби і проводяться змагання. Як вид веслувального спорту, академічне веслування сформувалося на початку 19 ст. у Великій Британії і розвивалося серед молоді Університетів та шкіл. Від 1829 проводять традиційні змагання серед вісімок Оксфордського і Кембриджського університетів. У цей же час створюються веслувальні клуби і організовуються змагання у Франції, Німеччині, Швейцарії, Бельгії, Італії та інших країнах.

1892 рік – Бельгія, Франція і Швейцарія засновують Міжнародну федерацію з веслувального спорту (FISA), до складу якої в 2023 році входить 157 національних Федерацій. Від 1893 р. проводяться чемпіонати Європи, а від 1962 р. чемпіонат світу. До програми літніх Олімпійських ігор академічне веслування чоловіків входить з 1900 р., жінок – від 1976 р.

У 1896 році у Кам’янському створено перший в Україні веслувальний клуб. Починаючи з 19 ст., академічне веслування найуспішніше розвивалося в Києві, Миколаєві, Кам’янському та Одесі. У СРСР перший чемпіонат з академічного веслування відбувся в 1923 році, а в Україні у 1925 в місті Миколаїв. Першою українською чемпіонкою СРСР у 1938 стала Г. Кириченко. До 2-ї світової війни академічне веслування розвивалось у спортивних клубах і товариствах «Спартак», «Водник», «Динамо», «Будівельник» та ін. У першості СРСР 1946 року команда Києва поділила 1–2 місця зі спортсменами з м. Горький (нині Нижній Новгород). 1952 на чемпіонаті Європи Г. ЖилінІ. Ємчук та К. Землянська здобули перші золоті медалі з академічного веслування (тренери – В. Михайловський, Є. Безпальцев, Ю. Храновський). Від 1950 р. проводяться змагання на Кубок України, під час яких від 1998 розігруються іменні кубки відомих українських спортсменів та екіпажів. Від 1979 р. у Херсоні проводяться змагання серед веслярів-академістів (від 1987 – Регата пам’яті президента Федерації академічного веслування В. Кохненка). Нині академічне веслування в Україні розвивається у Дніпропетровській, Черкаській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Вінницькій, Харківській, Одеській, Київській областях та місті Києві. Українська збірна бере участь у міжнародних змаганнях, зокрема в Олімпійських іграх: чоловіки від 1952, а жінки від 1976 років. Олімпійська програма передбачає змагання в 14 класах човнів на дистанцію 2000 метрів: чоловіки – на човнах одиночках (M1x), двійках (M2x), двійках легкої ваги (LM2x) і четвірках парних (M4x), двійках (M2-) і четвірках розпашних (M4-) без стернового і вісімках (M8+); жінки – на одиночках (W1x), двійках (W2x), двійках легкої ваги (LM2x) і четвірках (W4x), двійках (W2-) і четвірках розпашних без стернової (W4-) і вісімках (W8+).  

Основні досягнення українських спортсменів на Олімпійських іграх:

M2x (двійка парна чол.) – І. Ємчук, Г. Жилін – срібні призери 1952 і бронзові призери 1956 років.

М8+ (вісімка чоловіча) – В. Стерлик, В. Кравчук – бронзові призери 1968 року.

W8+ (вісімка жіноча) – ГузенкоН. ТаракановаН. РозгонО. КолковаО. ЗубкоО. Пуговська – срібні призери 1976 року, тренер – Г. Ушаков; 

W8+ (вісімка жіноча) – ПивовароваН. УманецьН. ПрищепаТ. СтеценкоО. ТерешинаМ. ПазюнН. Преображенська (Антонюк),  – срібні призери 1980 року, тренер – В. Потапенко;

M8+ (вісімка чоловіча) – О. Ткаченко, В. Кокошин, А. Тищенко, Г. Дмитренко – бронзові призери 1980 року;

M1x (одиночка чол.) – М. Довгань – срібний призер 1980 року;

W4x+ (четвірка парна жін.) – А. Пустовіт – срібна призерка 1988 року;

M4x (четвірка парна чол.) Ю. Шапочка – срібний призер 1988 року;

M8+ (вісімка чол.) – П. Гурковський, С. Кірсанов, М. Комаров, В. Омельянович, Г. Дмитренко – срібні ппризери1988 року;

W4x (четвірка парна жін.) – С. Мазій, І. Фролова І. Калимбет– срібні призерки 1988 року;

M2x (двійка парна чол.) – О. Марченко – бронзовий призер 1988 року;

W4x (четвірка парна жін.) – Т. Устюжаніна – бронзова призерка 1992 року;

W4x (четвірка парна жін.) – С. МазійД. МіфтахутдиноваО. РонжинаІ. Фролова – срібні призерки 1996 року, тренер – Є. Павлов;

M4x (четвірка парна чол.) – Л. Шапошников, О. Ликов, С. Білоущенко, С. Гринь – бронза 2004 року, тренер – А. Шишканов;

W4x (четвірка парна жін.) – Я. Дементєва, А. Коженкова, К. Тарасенко, Н. Довгодько – золото 2012 року, тренер – В. Морозов.

У 2008 році до Параолімпійських ігор було додано адаптивне веслування (тепер воно називається пара-веслуванням) в якому наш спортсмен – Р. Полянський двічі виборов золото Олімпіади 2016 і 2021 років і визнаний кращим веслувальником в цьому класі за всі часи.  

Загалом більше 70 українських спортсменів з академічного веслування здобули понад 60 золотих медалей на чемпіонатах світу та більше 50 золотих медалей на чемпіонатах Європи. Серед них – семиразова чемпіонка світу О. Терешина (внесена в книгу рекордів Гіннеса), п’ятиразова чемпіонка світу Н. Уманець, чотириразова чемпіонка світу Н. Яценко, чотириразовий чемпіон світу В. Досенко, дворазовий чемпіон світу М.Чуприна, чемпіонка світу Т. Колесникова, чемпіони і рекордсмени світу Ю.Іванов, І. Футрик, О. Буряк, А. Мороз, Д. Міхай, О. Надтока, І. Довгодько та інші видатні атлети.